Historie

"Od března 2003 pokračujeme v tradici ochotnického divadla v Podještědí."

    Českodubská divadelní společnost má za sebou opravdu dlouhou historii. Její počátky sahají až do roku 1945, kdy se sešlo pár nadšenců a společně založili český divadelní soubor. První hru s názvem Loupežník autora Karla Čapka odehráli 23. prosince 1945 v Domě mládeže. Režie se tehdy ujala Vlasta Havlová, manželka řídícího učitele Havla.
    Následující rok, konkrétně 2. ledna 1946, se setkali všichni příznivci, aby jmenovali prozatímní výbor a zažádali v Praze o zaslání stanov. K řádnému ustanovení spolku došlo na schůzi dne 9. srpna 1946 a nesl název “Spolek divadelních ochotníků Eduard Vojan při Osvětové besedě v Českém Dubě“. 
    Jeho aktivní činnost trvala až do roku 1963. Vzhledem k havarijnímu stavu objektu, který byl jeho působištěm, nastala desetiletá odmlka. Dům mládeže byl uzavřen.
    V roce 1972 se situace zlepšila. Dům mládeže byl zrekonstruován a divadelní soubor mohl opět obnovit svojí činnost. Ochotníci se opět sešli 13. listopadu 1972 a jednomyslně schválili pokračování divadelní tradice. S velkým elánem se všichni pustili opět do práce. V dalších šesti letech sehráli mnoho her, a to nejen pro dospělé diváky. Členy souboru se stali i žáci základní školy, kteří spolu s dospělými připravili několik představení pro dětské obecenstvo.
    V roce 1978 přišla dlouhá pauza a až ve druhé polovině 80. let (1986 – 1988) byla činnost na krátkou dobu obnovena. S příchodem Sametové revoluce se zdálo, že divadelní soubor Vojan navždy ukončil svoji činnost. 

Tedy aspoň do roku 2002. 

    Myšlenka pokračovat v tradici ochotnického divadla vznikla v návaznosti na vernisáž k výstavě Národního obrození v Podještědí v květnu 2002. Výsledkem euforie z celé akce byl vznik zakládací listiny divadelního spolku s pracovním názvem Dubomor.

    “Chyběl nám režisér, proto jsme hned v začátku oslovili zkušeného divadelníka Milana Pavlů. A nezůstali jen u něj. Z řad bývalých členů ochotnického souboru se přidali další. Tak se minulost spojila s přítomností. Setkalo se hned několik generací ochotníků a soubor pokračoval pod původním názvem Vojan. Aktivní činnost nám vydržela až do dnešních dnů.” 

Repertoár divadla

O roku 2003 jsme divákům představili přes 20 divadelních her, především komedií. 

2008

Holka odjinud

2007

A je to v pytli!

2006

S tvojí
dcerou ne!

2005

Dívčí válka

2004

Nevěsta z Fílků

2004

Košilka

2003

Hubička

projekt
Podještědské divadelní slavnosti

    Podještědské divadelní slavnosti byly v roce 2012 založeny Divadelní společností Vojan z. s. Český Dub s původním záměrem každoročně pořádat ochotnický minifestival, v rámci kterého by se domácí publikum mělo možnost seznámit i s jinými divadelními soubory z České republiky. Pro tento účel byly zvoleny prostory sokolovny na Proseči pod Ještědem.

    Rostoucí zájem diváků a poptávka po dalších představeních zapříčinily rozšíření programu o vystoupení profesionální. Naše pozvání již mimo jiné přijali – Mojmír MADĚRIČ, Richard TESAŘÍK, Jan HOLÍK, Josef DVOŘÁK, Markéta HRUBEŠOVÁ, Miroslava PLEŠTILOVÁ, Pavel NOVÝ, Jan ČENSKÝ, Josef CARDA, Jana ŠVANDOVÁ, Rudolf HRUŠÍNSKÝ ml., Radim UZEL, Ivo ŠMOLDAS, David SUCHAŘÍPA, Iva HÜTTNEROVÁ, Michaela DOLINOVÁ, Josef Alois NÁHLOVSKÝ nebo Karel ŠÍP.

    Od roku 2019 byly Podještědské divadelní slavnosti pořádány také v nově zrekonstruovaných prostorách České besedy v Českém Dubě.

Galerie

Plakáty